Kaligrafi

Kaligrafi - Güzel Yazı

" Yazı, kültür ve medeniyetimin en kıymetli hazinesi, en sadık bekçisidir." 

      Evet, yazı böyle bir hazinedir. O, tarihimizi ve onun içinde insanoğlunun kıymet ve medeniyet olarak meydana getirdiği, yaşadığı, başardığı bütün işleri en iyi, en doğru ve kolay şekilde saklar, nesilden nesile taşır ve gösterir. 

      Yazı olmasaydı tarih başlamaz, medeniyet kurulmaz ve devam etmezlerdi. Yazı olmasaydı lisanlar, ilimler ve sanatlar, teknikler tekamül etmezdi. Bizim sağlam hatıralarımız ve sağlam tarihimiz olmazdı. Bunun için o kültürümüzün bir hazinesidir. İnsanlar herşeylerini ondan alır ve yine kazandıklarını onun içinde saklar ve gelecek nesillere devrederler. 

      İki çeşit yazı vardır: Basit ifade vasıtası olarak, işlenmemiş, ham yazı. Bu bizim her gün hayatta, ticarette, yolda, evde not aldığımız, haberleştiğimiz, acele ve pratik maksatlar için kullandığımız yazıdır. Birçok ilan ve gazete yazıları, tabelalar, daktilo yazılarını da buna katmalıdır. Bunların daha basiti stenografi yazısıdır.

      Bir de sanat yazısı vardır. Bu, gündelik yazının bir üsluba ve itinaya bürünmesi, şeklinin daha tesirli, daha okunaklı olması için üzerinde işlenmesiyle elde edilmiştir. İşte bu yazı kaligrafi sanatıdır.