HEMEN ARA.

  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322751479
  • https://www.instagram.com/galerihat

 

12. CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUMUZ BİR ÇALIŞMADIR.

 

DAVETİYE ÜZERİNE İSİM KALİGRAFİ

DUVAR ÜZERİNE KALİGRAFİ SANATI

METAL ÜZERİNE KAZIMA LAZER YAZI

KALİGRAFİ TABLO

FUARLARA KALİGRAF HATTAT

KALİGRAFİ TABLO

ÇİNİ TABAK KALİGRAFİ

PARFÜM ŞİŞESİ ÜZERİNE İSİM ÇALIŞMASI

kaligrafi sanatı

kaligrafi sanatı

 

Yeni başlayanlar için kaligrafi

Temel kaligrafi bilgileri 

Yazı yazmak yalnızca düşüncelerin kağıda geçirilmesi değildir, el yazısı aynı zamanda önemli bir süsleme unsurudur. Peki, el yazısını daha etkileyici hale getirmenin yolları nelerdir? Sen de bu soruya cevap arıyorsan, burası senin için doğru yer. Kendi el yazını etkileyici kılman için burada sana bu işin hem teori hem de pratiğini gösteriyor, yazı yazmanın püf noktalarını anlatıyoruz. Kaligrafi kursunda iyi eğlenceler dileriz. 


Doğru kaligrafi ekipmanı 

Kesik uç ve yuvarlak uç 

Kesik uçla yazı 

Şık ve çok etkileyici bir yazı, en iyi kesik uçlu kalemlerle yazılır. Kalemin küt kesimli ucunun bir tarafı kalın, diğer tarafı incedir. Kalemi nasıl tuttuğuna bağlı olarak kalemle kalın ve ince çizgiler çekilebilir 

Yuvarlak uçla yazı 

Yuvarlak uç, yaygın kullanılan yazma ucudur. Tükenmez ve kurşun kalem, fineliner veya keçeli kalemlerin hepsinin ucu genelde yuvarlaktır ve farklı uç kalınlıkları mevcuttur. Ucu yuvarlak olan bu kalemleri nasıl tutarsan tut, çizdiğin çizgi hep aynı kalacaktır. Uzun metinler bu kalemlerle daha kolay yazılır. 

Kesik ucun açısı 

Yazının etkileyici görünüşü, kalem ucunun kağıda oluşturduğu açının sürekli olarak doğru kalmasına bağlıdır. Kaligrafi de kesik uç yazılmakta olan harfin çizgilerinin yatay veya düşey çizgiler olması fark etmeksizin kağıdın üzerindeki temel çizgiye daima 45 derecelik bir açı oluşturmalıdır. Bu açı, harfler yazılırken asla değiştirilmemelidir. 

Kalem ve el doğru açı pozisyonunda birbirine sanki alçılanmış gibi çalışmalıdır. 

Harflerin orantıları 

Kesik uç kullandığında mutlaka dikkat etmen gereken bir başka nokta da çizgilerin kalınlığı ile harflerin boylarının orantısıdır. Dengeli bir orantıyı, küçük harf boyu olarak kalemin ucuyla üst üste yapacağın dört veya beş karenin yüksekliği kadar belirleyerek elde edebilirsin. Örneğin " a " harfi bu boyu geçmemelidir. Bu nedenle, kesik ucu oldukça geniş olan bir kalem ile harfler oldukça büyük, daha dar bir uç ile yazdığın harfler daha küçük olur. 


TUĞRA BESMELE, FATİHA, AYETEL KÜRSİ 

FELAK VE NAS SURELERİ YAZMAKTADIR.

ayetel kürsi

MAŞAALLAH CELİ DİVANİ

MAŞAALLAH

MAŞAALLAH HAT TABLO

KARALAMA HAT SANATI